Профілактики порушень мовлення у дітей дошкільного віку

Мабуть, кожну родину, де росте малюк, непокоїть питання, як забезпечити повноцінний розвиток дитини в дошкільному віці в цілому та мовленнєвий розвиток зокрема.

Розвиток мовлення дитини починається від її самого народження. Навичок правильного мовлення дитина набуває в сім'ї. Усе те, що роблять батьки для загального та мовленнєвого розвитку своєї дитини, має велике значення для всього її подальшого життя.

Дуже важливим є особистий приклад батьків. Дитина повинна чути правильне, чітке, виразне мовлення, бажано, щоб батько й мати розмовляли однією, рідною мовою.

Ще в дошкільному та молодшому шкільному віці батькам слід звернути увагу на вимову звуків у дітей. Діти зі звуковими вадами, коли усвідомлюють свій недолік, стають мовчазні, соромливі, нерішучі, а коли їх ще не розуміють, то вони дратівливі, замкнуті, невпевнені в своїх силах. Дуже важливо своєчасно виявити вади мовлення і звернутися за допомогою до логопеда. Правильна та своєчасна організація логопедичної роботи є запорукою усунення порушень мовлення, підвищення успішності дітей. Грубі дефекти мовлення виникають при порушенні розвитку плода в період з 4 тижнів до 4 місяців.

Фактори, що сприяють виникненню мовленнєвих порушень:

1.    Токсикоз при вагітності;

2.    Вірусні захворювання;

3.    Ендокринні захворювання;

4.    Травми, несумісність крові по резус-фактору;

5.    Родова травма, асфіксія;

6.    Захворювання в перші роки життя;

7.    Спадкоємні фактори;

8.    Несприятливі соціально-побутові умови;

9.    Травми черепа - де є струс мозку.

Причини чому діти погано говорять

1. Батьки мало розмовляють з дітьми. (Розмовляти потрібно коли дитина знаходиться ще в утробі матері. Коли дитина народилась потрібно читати казки, вірші, чистомовки, скоромовки, показувати малюнки).

2. Порушення анатомічної будови артикуляційного апарату. (Анатомо-фізіологічні дефекти: неправильна форма щелепи, зубів, коротка під’язикова складка, язик не достатньо піднімається вгору, неправильний прикус).

3. Зниження слуху. (Батькам необхідно оберігати слух дітей від сильних звукових впливів, голосно не включати телевізор, магнітофон). Вчасно звертатись до сурдопедагога.

4. Наслідують батьків, які неправильно говорять. Мовлення батьків у розмові з дитиною повинно бути правильним, виразним, точним, не повторювати за дитиною спотворені звуки.

5. Дефектна мова оточуючих.

6. Двомовність у сім’ї.

7. Розлад нервової системи дитини ( тривожність, замкнутість, невпевненість у власних силах, дратівливість, дитячі страхи).

8. Психічні травми