Коротка вуздечка язика: діагностика, розтягування

   Коротка вуздечка виглядає як джгутик під язиком, що з’єднує його нижню поверхню з дном ротової порожнини. Якщо під’язикова вуздечка вкорочена, дитина не зможе правильно вимовляти звуки, які вимагають підйому язика вгору (шиплячі звуки [ш], [ж], [ч], [щ] та [р]).

Діагностика короткої вуздечки язика

   Попросіть дитину широко відкрити рот (як при вимові звука [е]) та підняти язик вгору. Дитина повинна дістати до альвеол (горбиків за верхніми губами) та до основи верхніх зубів. Якщо дитині не вдалося це зробити, під’язикова вуздечка вважається вкороченою. Під час того, як дитина буде тягнутись язиком вгору, ви побачите, що під’язикова вуздечка натягується, стає тоншою та обмежує підйом язика. Якщо ж дитина не піднімає язик через недостатню рухливість м’язів, то ви побачите, що язик тремтить, сіпається, опускається вниз або ж відхиляється вбік.

   Коротка вуздечка язика легко розтягується на необхідну довжину за допомогою спеціального комплексу логопедичних вправ. Якщо вуздечка дуже коротка, для її розтягування може знадобитись більше часу (близько трьох місяців).

Логопедичні вправи для розтягування короткої вуздечки язика

Логопедична вправа «Коник»

   Присмоктати язик до піднебіння (за верхніми зубами на альвеолах)  і різко відірвати, імітуючи клацання копит коника. З кожним разом намагатись рот відкривати якнайширше. Нижня щелепа під час виконання вправи повинна бути нерухомою. Для цього її можна на початкових етапах притримувати рукою за підборіддя. Також слід поступово підсилювати напруженість язика під час клацання.

«Грибочок»

  Присмоктати язик до піднебіння (за верхніми зубами на альвеолах). Не відриваючи язик від піднебіння, намагатись широко відкривати рот. Дитині слід пояснити, що спинка язика – це капелюшок гриба, а під’язикова вуздечка – його ніжка. І дитині необхідно виростити величезного гриба.  Рот відкривати до тих пір, поки язик сам, клацнувши, відірветься від альвеол. З кожним разом намагатись ширше відкривати рот.

Вуздечка язика вважається розтягнутою, коли ці вправи вдається з легкістю виконувати при широко відкритому роті (як при вимові звука [е]).

Правила виконання логопедичних вправ для розтягування короткої вуздечки язика:

  • Під час виконання логопедичних вправ ротик слід відкривати максимально широко, але так, щоб дитина могла дотягнутись кінчиком язика до альвеол.
  • Всі рухи слід виконувати близько до межі можливого.
  • Пам’ятайте, що виконувати ці вправи для дитини фізично важко: язик може втомлюватись, під’язикова вуздечка може створювати больові відчуття. Тому час від часу давайте дитині відпочити.

 Для розтягування під’язикової вуздечки можна також використовувати логопедичний масаж. Слід звернутись за консультацією до логопеда і спеціаліст підбере індивідуально для кожної дитини необхідні вправи.