Розвиток фізичних якостей дошкільників засобами рухливих ігор

 Дошкільний вік - найбільш сприятливий час для використання рухливих ігор у процесі виховання. Рухливі ігри різної спрямованості є дуже ефективним засобом комплексного розвитку фізичних якостей, які проявляються у дітей через рухові навички та вміння. Через рухливі ігри досягається найбільш гармонійна координація діяльності всіх органів та систем дитини.

Насамперед дітям цікавий сам процес дій, миттєві зміни в ігрових ситуаціях. Гра включає всі види природних рухів: ходьбу, біг, стрибки, метання, лазіння, вправи із предметами, - а тому є незамінним засобом фізичного виховання дітей. Світ ігор дуже різноманітний: рухливі, сюжетні, народні, рольові, спортивні, імітаційні, командні, групові, ігри-естафети, ігри-конкурси, ігри-забави, ігри-змагання тощо.

ОЗДОРОВЧЕ ЗНАЧЕННЯ ІГОР:

- сприяють гармонійному розвитку формі функцій організму дошкільника;

- формують правильну поставу;

- загартовують організм;

- підвищують працездатність;

- зміцнюють здоров'я.

Великий оздоровчий ефект має проведення ігор на свіжому повітрі незалежно від пори року. Це зміцнює мускулатуру, покращує діяльність дихальної, серцево-судинної систем, збільшує рухливість суглобів, стимулює обмінні процеси, позитивно впливає на нервову систему, підвищує опірність організму до простудних захворювань.

ОСВІТНЄ ЗНАЧЕННЯ ІГОР:

- формують рухові вміння і навички з бігу, стрибків, метання;

- розвивають фізичні якості: швидкість, силу, спритність, гнучкість і витривалість;

- формують основи знань з фізичної культури і спорту, валеології, народознавства, історії рідного краю і т.д.

Під час проведення рухливих ігор учні повторюють, закріплюють, удосконалюють рухові вміння та навички, розвивають фізичні якості, пізнають довкілля, історію рідного краю, розширюють кругозір та поглиблюють знання. Отже, правильно методично побудований урок із застосуванням ігор, естафет, дає можливість з великою ефективністю розв'язувати освітні завдання.

ВИХОВНЕ ЗНАЧЕННЯ ІГОР:

- виховують моральні та вольові якості учнів;

- виховують любов до рідного краю, звичаїв і традицій українського народу; - виховують любов до щоденних і систематичних занять фізичними вправами.

ЗА РІВНЕМ ФІЗИЧНОГО НАВАНТАЖЕННЯ ігри бувають великої, середньої та низької інтенсивності.

ЗА ВПЛИВОМ НА РОЗВИТОК ФІЗИЧНИХ ЯКОСТЕЙ рухливі ігри поділяються на ігри для розвитку швидкості, сили, спритності, витривалості.

У рухливих іграх учасники проявляють певні фізичні якості. Керуючи іграми, можна стежити за активним проявом цих якостей в їх гармонійній єдності, а також більшою мірою розвивати ті з них, які мають важливе значення на різних щаблях розвитку дошкільників.

Для розвитку сили підходять ігри, що вимагають проявляти короткочасні швидкісно-силові напруження, помірні по навантаженню. Сила - є базою для розвитку рухових якостей. Від сили м'язів залежить швидкість і техніка рухів, спритність і витривалість. В іграх, що сприяють розвитку сили, діти долають власну вагу, вагу обтяження, опір противника. У таких іграх використовуються предмети: м'ячі, гантелі, лави та інше. Для проведення ігор на подолання власної ваги використовуються: гімнастична стінка, бруси, вертикальний канат. Нерідко такі ігри не вимагають інвентарю та пов'язані з переміщенням по майданчику в упорі лежачи, в упорі ззаду, з вистрибуванням. Емоційне забарвлення подібних випробувань змушує учасників ігор проявити максимальні зусилля для досягнення як особистої, так і командної перемоги.

ПРИКЛАД ІГОР НА РОЗВИТОК СИЛИ:

1. ХТО ДАЛІ?

ПІДГОТОВКА: ті, що займаються стають на лицьовій лінії майданчика з набивними м'ячами.

ОПИС ГРИ: кожен гравець бере набивний м'яч (маса 1-2 кг), - м'яч ззаду за спиною, різко нахиляючись вперед і піднімаючи руки назад - вгору різко викинути м'яч через голову. Виграє той, хто далі кине.

ВАРІАНТИ КИДКІВ:

- знизу двома руками;

- зверху із-за голови двома руками;

- з боку (праворуч або ліворуч) двома руками, стоячи в півоберта до напрямку кидка;

- однією рукою знизу;

- однією рукою збоку;

- однією рукою зверху.

Умови виконання завдання ті ж самі.

2. НА ПРОРИВ

ПІДГОТОВКА: кілька гравців, взявшись за руки, утворюють коло. Решта розташовуються в колі.

ОПИС ГРИ: за сигналом гравці йдуть на "прорив" кола; гравці, що утворюють коло, перешкоджають цьому. Виграє команда, яка зможе вирватися з кола або за скільки часу вони зможуть вирватися з кола?

3. БІЙ ПІВНІВ

ОПИС ГРИ: два гравці виходять на середину кола. Схрестивши руки на грудях, вони стрибають на одній нозі. Кожен намагається поштовхом витіснити суперника з кола або вивести один одного з рівноваги (тобто змусити встати на обидві ноги).

Вдосконаленню швидкості можуть сприяти ігри, що вимагають миттєвого реагування на звукові, зорові, тактильні сигнали, ігри з раптовими зупинками, затримками і відновленням дій, з подоланням невеликих відстаней в найкоротший час. Швидкість - це здатність здійснювати рухові дії в мінімальний відрізок часу. Швидкість певною мірою залежить від сили м'язів. Велике значення має рухливість в суглобах і здатність м'язів-антагоністів до розтягання. Виконувати всі вправи слід у максимально швидкому темпі. Тривалість виконання однієї серії 10-20 с. Паузи відпочинку - 1-1,5 хв.

ПРИКЛАД ІГОР НА РОЗВИТОК ШВИДКОСТІ

1. ГОРОБЦІ І ВОРОНИ

У грі може брати участь необмежена кількість учасників. Усі вони об'єднуються у дві команди і шикуються у шеренги спинами одне до одного. Одна команда - "горобці", друга - "ворони". Коли вчитель промовляє: "ГОРОБЦІ!" - "ворони" повинні швидко втікати до певного місця, яке заздалегідь відведене, а "горобці" намагаються миттєво розвернутися й упіймати їх. Якщо учитель викликає: "ВОРОНИ!", "горобці" тікають, а "ворони" їх ловлять.

2. БУДИНОЧКИ

Дітей об'єднують у 5-7 команд, які утворюють кола на рівній відстані один від одного. Коло обмежене гімнастичним обручем - "будиночком". У центрі майданчика перебуває ведучий. Коли лунає музика, гравці вибігають із "будиночків" і біжать у колонах по одному периметром майданчика разом із ведучим. Коли музика припиняється, усі гравці повинні швидко зайняти свій "будиночок", ведучий може займати місце в "будиночку" будь-якої групи. Гравець, який залишився поза "будиночком", стає ведучим.

3. ДО СВОЇХ ПРАПОРЦІВ

Гравці утворюють два кола. У центрі кожного кола стоїть гравець із кольоровим прапорцем. За першим сигналом усі, крім гравців з прапорцями, розбігаються по майданчику. За другим сигналом усі гравці зупиняються й заплющують очі, гравці з прапорцями переходять на інші місця. За третім сигналом гравці розплющують очі, біжать до свого прапорця й збираються навколо нього, взявшись за руки. Виграє команда, що прибігла першою. При повторенні гри призначають інших гравців, які тримають у центрі кожного кола кольоровий прапорець. У гру можна грати з 3-4 кольоровими прапорцями.

4. КВАЧ

"Квач" говорить: "Бережися - раз, бережися - два, бережися - три". Гравці в цей час йдуть через майданчик і підходять близько до мотузки, яка натягується по середині ігрового поля. За останнім словом "квач" перестрибує через мотузку і намагається догнати і доторкнутися до кого-небудь з учнів. Доторкнувшись "квач" разом з ним біжить за мотузку. Гра повторюється, але "квачів" стає двоє. Під час гри гравці біжать до свого дому тільки після слів "квача": "Бережися - три". "Квачу" дозволяється ловити тільки одного гравця. За лінією дому гравців ловити не можна.

Розвитку витривалості сприяють ігри з неодноразовим повторенням дій, з безперервною руховою діяльністю, які пов'язані зі значною витратою сил та енергії. Однак тут слід враховувати вік і фізичну підготовленість гравців. В іграх витривалість проявляється не в статичних, а в динамічних умовах роботи, коли чергуються моменти напруги і розслаблення. Ці вправи, особливо циклічного характеру, можуть викликати стомлення, при цьому спостерігається зниження працездатності. Тому такі вправи слід давати в другій половині заняття.

ПРИКЛАД ІГОР НА РОЗВИТОК ВИТРИВАЛОСТІ

1. РИБАЛКИ І РИБКИ

ПІДГОТОВКА: гравці розташовуються по колу. У центрі ведучий зі скакалкою.

ОПИС ГРИ: ведучий крутить скакалку під ногами у гравців, всі підстрибують, намагаючись не зачепити її. А той, хто все-таки зачіпає скакалку, стає сам на місце "рибалки".

2. ХТО ШВИДШЕ

ПІДГОТОВКА: гравці розбиваються на дві команди і стають уздовж лицьової лінії.

ОПИС ГРИ: в середині майданчика знаходиться м'яч; керівник називає номер гравців, ті прямують до м'яча, з метою швидшого заволодіння ним.

3. ПЕРЕХВАТ М'ЯЧА

ПІДГОТОВКА: накреслити три кола. У кожному колі по три учасника.

ОПИС ГРИ: в межах кола двоє гравців перекидають один одному м'яч. Третій намагається перехопити його.

4. ТИГРОБОЛ

ПІДГОТОВКА: гравці утворюють коло 8 м, кілька "тигрів" знаходяться в середині кола.

ОПИС ГРИ: гравці розігрують м'яч між собою, "тигри" намагаються торкнутися м'яча. Хто дозволив "тигру" торкнутися м'яча стає на його місце.

Для розвитку спритності використовуються ігри, які спонукають швидко переходити від одних дій до інших в обстановці, що відповідно змінюється. Спритність - це складна комплексна властивість, що не має єдиного критерію оцінки.

Під спритністю розуміють:

1. Здатність швидко освоювати нові рухи.

2. Здатність освоювати складні з координації рухи.

3. Здатність швидко знайти вихід з рухової ситуації.

ПРИКЛАД ІГОР НА РОЗВИТОК СПРИТНОСТІ

1. КОЛЬОРОВІ АВТОМОБІЛІ

ПІДГОТОВКА: діти сидять на лаві з одного боку майданчика, в руках тримають кружечок або обруч, того чи іншого кольору. Вихователь стоїть обличчям до дітей, в руках три кольорові прапорці.

ОПИС ГРИ: вихователь піднімає будь-який прапорець, діти,що мають кружечки такого самого кольору бігають по майданчику. Коли прапорець опуститься, діти зупиняються, після слів "Діти повертаються", діти направляються кроком у гараж. І так кожен колір піднімати по черзі. Коли піднімається 3 кольори, то всі автомобілі виїжджають на майданчик.

2. ПАДАЮЧА ПАЛИЦЯ

ПІДГОТОВКА: гравці стають в коло. У центрі кола ведучий, який притримує за верхній кінець палицю, що знаходиться у вертикальному положенні.

ОПИС ГРИ: ведучий називає номер одного з гравців і відпускає палицю, гравець повинен зробити випад вперед і схопити палицю, не давши їй впасти.

3. ЛІТАКИ

ПІДГОТОВКА: діти стоять за лінією, накреслею на землі.

ОПИС ГРИ: на слова вихователя "Літаки полетіли", діти розправили крила (руки в сторони), бігають по колу. За звуковим сигналом діти сідають, складають крила. По команді "Літаки на місця", діти повертаються за лінію. Виграє той, хто перший прибіг на своє місце.

ВИСНОВКИ: отже, у фізичному вихованні дітей рухливим іграм належить найпочесніше місце. Саме вони являють собою відповідний вид фізичних вправ, що відрізняються привабливістю, доступністю, глибиною і різнобічністю впливу. Таким чином, в загальній системі освітньої роботи фізичне виховання дітей дошкільного віку займає особливе місце. Саме в дошкільному дитинстві в результаті цілеспрямованого педагогічного впливу зміцнюється здоров'я дитини, відбувається тренування фізіологічних функцій організму, інтенсивно розвиваються рухи, рухові навички та фізичні якості, необхідні для всебічного гармонійного розвитку особистості.



Популярні публікації