Заняття з дітками із природних матеріалів



З давніх часів діти люблять грати з камінчиками, жолудями, шишками, горіхами та іншими природними матеріалами. Діти будують, майструють іграшки, викладають візерунки. Колючі шишки, гладенькі жолуді, різні каміння, пісок,  кора дерев, каштани,  різноманітні листочки з дерев і кущів, крупи та насіння –все це матеріали з яких можна творити. Граючи з природним матеріалом, діти пізнають навколишній світ, стають більш товариськими і спокійними.

Даний матеріал завжди доступний, не вимагає великих фінансових витрат, допомагає зняти емоційну напругу у дітей. Ігри з природним матеріалом сприяють розвитку дрібної моторики, формування і розвитку просторових і кількісних відносин, знайомству з властивостями природних матеріалів, розвитку пам'яті, мислення й мови.

Вправи з природним матеріалом можна включати в прогулянку, ігрову діяльність, безпосередньо освітню діяльність, режимні моменти.

·        Масаж рук.

Він має загальнозміцнюючу  дію на м'язову систему, підвищує тонус, еластичність і скоротливу здатність м'язів. Разом з тим цей же масаж рук діє заспокійливим чином. До речі, на цій властивості був заснований звичай, прийнятий ще в Стародавньому Китаї задовго до появи чоток - перебирати в руках волоські горіхи.

·        Ігри з крупою і насінням.

У підноси тонким шаром насипати манку або пісок. Намалюйте пальцем що хочете: хвилі на морі, високі гори, прекрасні квіти, улюблену букву, автомобіль.

Крупу можна пересипати в різні ємності, рукою, мірної ложкою, ховати і шукати в крупі секрети,  можна зробити тісто  для ліплення(з солі , борошна і води) і виліплювати різні вироби. Викладати фігури, візерунки, цілі картини, використовуючи насіння квасолі, гороху, кавуна, фініків.

·        Конструктор з природних матеріалів

Для виготовлення конструктора необхідно підібрати гладкі камінці і розфарбувати. Розфарбовувати камінчики можна і з дітьми, можна на них прикріпити наклейки. Чим більше деталей ви зробите, тим краще. Одні і ті ж камінці можна використовувати для побудови різних фігур. Для розфарбовування використовуються акрилові фарби. Після висихання вони не змиваються водою і мають приємний блиск. Ці фарби не мають запаху і не токсичні.

·        Ігри з піском Ігри з піском і терапія

Пісок – один з найбільш поширених інструментів терапії. Як і малювання, пісок допомагає фахівцям налагодити контакт з дитиною, а дітлахам – розкритися, розповісти більше, показати те, про що важко говорити. Дитина може зобразити за допомогою піску подію, що її травмувала, або, наприклад, показати, яким було її життя до такої події, а яким стало після. Крім того, часто малечі навіть просто легше спілкуватися, перебираючи в руках пісочок.

До того ж, пісок позитивно впливає на емоційну сферу дитини, він заспокоює нервову систему, знижує тривожність, стабілізує психіку. Для цього є низка завдань і вправ – малювати на вологому піску пальчиком, робити відбитки долоньки, занурювати руки в пісок, пересипати його з долоньки в долоньку, трамбувати в якусь ємність, шукати заховані у піску речі, іграшки. Такі ігри ще й корисні для розвитку дрібної моторики, координації рухів, тактильних відчуттів і сенсорного розвитку загалом. Якщо заздалегідь просіяти і пофарбувати пісок у різні кольори, то дитячі малюнки будуть цікавішими і яскравішими, а якщо насипати у прозору скляночку кольоровий пісок шарами – ви отримаєте неповторний сувенір на пам'ять.

Природний матеріал краще збирати разом з дітьми, розвиваючи увагу, спостережливість, терпіння. Доцільно спонукати дитину придумувати гри із зібраним матеріалом, тим самим розвиваючи уяву і творчість.