Дитяча аеробіка

 

Аеробіку для дітей дошкільного віку від 3 до 7 років найкраще проводити на спеціально організованих заняттях не більш тридцяти хвилин або ж у вигляді ранкової гімнастики.

Дошкільнята легкозбудливою, відрізняються рухливістю, тому для них підходять активні ігри та вправи, які допоможуть стримувати їх активність і пориви. Така аеробіка істотно урізноманітнює вправи для дітей. При цьому, бажано, щоб кожну вправу було індивідуально підібрано до кожної дитини.

Аеробіка для дітей шкільного віку також виховує самоконтроль дитини, крім того, така аеробіка для дітей складається вже з більш важких вправ, які тренують і розвивають всі м'язи дитини.

Користь дитячої аеробіки

Одне з головних достоїнств дитячої аеробіки в тому, що вона є ефективним шляхом відвернути дітей від «вулиці». Зробити їй це легше, ніж звичайними класичними вправами, так як заняття завжди веселіше, цікавіше, до того ж і ефективніше більшості інших методик.

На користь дитячої аеробіки говорить і той факт, що з її допомогою можна зробити життя дітей більш активним. Вона відверне їх від комп'ютерів і телевізорів, які просто «захопили» малюків своєю віртуальністю. Дозволить їм бути більше часу серед однолітків, спілкуватися з ними. При цьому діти зміцнюють здоров'я, стають витривалішими, менше хворіють. І, головне, аеробіка не дасть їм ожиріти, що стає сьогодні проблематичним вже в ранньому віці.

Переваги занять дітьми аеробікою:

- в більш швидкому розвитку мови;

- в більш ранньому дозріванні розумових операцій;

- у виключенні розвитку патологій, що характерно для дітей, що ведуть малоактивний спосіб життя;

- в оздоровленні всіх важливих функцій дитячого організму, опорно-рухового апарату;

- значного покращення роботи і стану суглобів, всіх м'язів;

- в зміцненні дихальної системи;

- в підвищенні імунітету;

- в правильному формуванні, розвитку, вдосконаленні всіх без винятку частин тіла;

- в зміцненні кісткової структури тіла;

- в зменшенні ймовірністі утворення ракових клітин;

- у виключенні багатьох проблем, пов'язаних з серцем;

- у формуванні правильної постави;

- в попередженні плоскостопості за рахунок зміцнення м'язів гомілки і стопи;

- в оптимізації терморегуляції, травлення;

- в поліпшенні обмінних процесів;

- в попередженні застійних явищ в організмі;

- в поліпшенні координації рухів;

- в збільшенні витривалості, швидкості, сили;

- в розвитку у дітей активності і життєрадісності.

Види дитячої аеробіки

Сьогодні пропонується кілька видів аеробіки, адаптованої спеціально для дітей:

- звіроводство аеробіка: в ній всі переміщення подібні рухам тварин;

- лого-аеробіка: її особливість в одночасному виконанні вправ і читання чотиривіршів, вимови звуків;

-степ-аеробіка: цей вид аналогічний дорослому, але використовуються індивідуальні снаряди; наприклад, висота сходинки не більш 8 см, їх ширина і довжина, відповідно, 25 і 40 см; крім того, снаряд обтягнутий дерматином, а самі заняття проводяться під бадьору музику;

- футбол-аеробіка: заняття ведуться з використанням спеціальних м'ячів;

- йога: вправи тільки ті, які розраховані на дитячий організм;

- танцювальна аеробіка: всі рухи виконуються в танцях;

- силова аеробіка.

Особливості та основні правила аеробіки для дітей

Для занять аеробікою дітьми обладнуються спеціальні зали, влаштовуються дитячі кімнати. У них обов'язково присутні:

- шведська стінка або дитячий спорткомплекс;

- сухий басейн, заповнений кульками;

- канати, гойдалки, м'які модулі та ін.

Основа дитячої аеробіки - аеробні кроки, які спеціально адаптовані для дітей. Комплекси вправ складені так, що враховують вік дітей, їх розвиток, особливості, інтереси.

Фахівці стверджують, що вправи під музику діти здатні виконувати вже з 1-1,5 г. Тривалість занять різна для різних вікових груп. До дворічного віку вона становить максимум 8-10 хв., Далі може бути збільшена до 20 хв (До 3 років). Існують спеціальні методики, які дають можливість займатися разом дитині до 3 років і його матері.

Танцювальна аеробіка для дітей

В основі цього виду аеробіки лежать танцювальні рухи, властиві різним стилям танців. При цьому вони поєднуються з аеробними вправами, які здатні виконувати діти в певній віковій групі. Ці заняття, мабуть, самі захоплюючі для дітей з усіх методик оздоровчої гімнастики.

Займаючись танцювальною аеробікою, діти розвиваються гармонійно фізично і розумово. У них швидше поліпшується координація рухів, підвищується витривалість. Вони стають в більшості послідовниками здорового, активного, збалансованого способу життя в подальшому.

Заняття танцювальною аеробікою тривають приблизно годину. У цей час входить:

- 10-хвилинна розминка;

- 40-хвилинні аеробні танці: у них поєднані аеробні вправи і танцювальні кроки, ігри, хореографічні елементи; все це робиться під дитячі пісні;

- 10 хвилин розтяжок і релаксації: за цей час дитячий організм відновлюється від навантажень, яким він до цього піддавався.

Степ-аеробіка для дітей

Це вид аеробіки різний для різних вікових груп дітей. Це зрозуміло, адже вони дуже швидко розвиваються, відбуваються різні значимі зміни в їх організмі, в скелеті та ін.

У цьому виді аеробіки використовується спеціальна платформа, яка називається степом. Для дітей її розміри дещо зменшені: висота знижена до 8 см, ширина до 25 см, довжина до 40 см. Сенс занять крутиться навколо кроків, які діти роблять з підлоги на платформу і назад.

Зазвичай діти займаються степ-аеробікою з величезним інтересом. Заняття дозволяють їм швидко навчитися тримати рівновагу. Вони стають впевненими в собі, більш витривалими, починають краще орієнтуватися в просторі, здійснювати більш точні рухи. У них, природно, розвивається сила, спритність, швидкість.

При розробці комплексу степ-аеробіки зазвичай враховують особливості дітей в групі, їх фізичну підготовку. При цьому:

- добирають потрібні їм вправи;

- розподіляють виконання вправ так, щоб рівномірно навантажувати організм під час всього тренування;

- планують поступове збільшення обсягу вправ, їх інтенсивність і навантаження, яке отримують діти, виконуючи їх;

- підбирають музику, яка буде супроводжувати заняття, зробить їх емоційніше, цікавіше.

За існуючою практикою заняття степ-аеробікою проводяться в різних формах. Наприклад, в дитсадках це:

- заняття по 25-35 хв., що відрізняються оздоровчо-тренуючим характером;

- частина якихось занять; в цьому випадку для степ-аеробіки відводиться час в 10-14 хв .;

- ранкова гімнастика;

- показові виступи, які діти проводять на святах;

- розвага.

Зазвичай один комплекс вправ степ-аеробіки виконується не більше трьох місяців. Але і він постійно оновлюється новими вправами, ускладнюється. Пізніше діти переходять до виконання наступного комплексу. Контроль навантаження при цьому ведеться по частоті пульсу, який не повинен перевищувати 150-160 уд. / Хв.

- при кроці на платформу навантажувати ноги, а не спину;

- розташовувати ступню на платформі повністю, всією підошвою;

- не здійснювати різких рухів;

- не працювати більше хвилини однією ногою, рукою.

Спортивна аеробіка для дітей

Цей вид аеробіки кардинально відрізняється від усіх інших їх видів. Це вже частина гімнастики, він, хоч і молодий, але вже вважається популярним видом спорту. У перспективі він може увійти в програму Олімпійських ігор.

Спортивна аеробіка включає вправи, які характерні для гімнастів. Відмінність тільки в тому, що вони не містять складні гімнастичні або акробатичні елементи. Їх виконують швидко, в певному темпі, з обов'язковим музичним супроводом.

Діти починають займатися спортивною аеробікою не раніше 5 років. Перед прийомом в секції визначають їх гнучкість, силу, пластику. Якщо їх зараховують до групи, відвідувати заняття потрібно тричі на тиждень. Згодом, звичайно, і частота занять та їх інтенсивність збільшуються.

Займатися аеробікою потрібно в певному взутті та одязі. Із взуття краще чешки; з одягу: для дівчаток - купальник; для хлопчиків - футболка, шорти.

Спортивна аеробіка дозволяє дітям ставати сильнішими, гнучкішими, пластичнішими. Дівчата, які займаються нею, набувають грацію рухів, гарну поставу. Хлопчики зможуть досконало володіти своїм тілом, вони стають сильними і зберігають хорошу фізичну підготовку на довгі роки.

Комплекс вправ аеробіки для дітей

Комплексом вправ, які використовуються в дитячій аеробіки безліч. Один з них може бути складений так:

1) Стоячи прямо, ноги тримайте на ширині плечей. Підніміть ліву ногу, яка зігнута в коліні і доторкніться їм до ліктя правої руки. Потім підніміть праву ногу, відповідно, до ліктя лівої руки. Таку вправу повторіть не менше шести разів.

2) Встаньте, широко розставте ноги, руки покладіть на пояс. Вагу тіла перенесіть на праву ногу, яка зігнута в коліні, ліву ж ногу поставте на носок. Повернувшись у вихідне положення, повторіть ту ж дію тільки на ліву ногу. Таку вправу повторіть приблизно п'ять разів на кожну сторону.

3) Ляжте на живіт, руки прямі витягніть вперед. Одночасно постарайтеся підняти руки і ноги вгору і затримайтеся в цьому положенні. Таку вправу повторіть близько шести разів.

4) Встаньте рівно, ноги на ширині плечей, руки на поясі. Присядьте на носки, при цьому тримайте спину прямо, а коліна трохи розгорніть в сторони, руки витягніть вперед. Поверніться у вихідне положення і повторіть цю вправу ще 6-8 разів.

5) Встаньте, ноги тримайте на ширині плечей, руки опустіть. Під час стрибка розставте ноги в сторони, при цьому встигніть зробити бавовна над головою. Таких стрибків треба зробити, як мінімум, п'ять разів.

6) Візьміть гімнастичну палицю. Встаньте прямо, руки з палицею опущені. Тримаючи палицю максимально близько до кінців, переступіть через неї правою ногою. Поверніться у вихідне вправу і виконайте те ж саме лівою ногою.

7) Ляжте на спину, зігнувши ноги в колінах, руки опустіть вздовж тулуба. Обхопіть руками коліна, голову постарайтеся нахилити. Зробіть кілька перекатів вперед-назад.

Яка потрібна музика для дитячої аеробіки

Музика, яка супроводжує заняття аеробікою, може бути різною для різних груп дітей. Зазвичай її вибирають серед улюблених пісень малюків. Основна до неї вимога, щоб вона була ритмічною, веселою, по можливості відповідала змісту занять.

Останнім часом слово «аеробіка» у всіх на слуху. Комплекси фізичних вправ, що виконуються під ритмічний музичний супровід стали дуже популярні. Однак багато хто помилково вважає, що аеробіка призначена тільки для жінок - для усунення недоліків фігури, скидання зайвої ваги і т.п. Насправді аеробікою можуть займатися практично всі.

Аеробіка являє собою оздоровчий комплекс фізичних вправ для опорно-рухового апарату людини в поєднанні з дихальними вправами. Сам термін «аеробіка» має грецьке коріння «аеро», що означає повітря. Вона несе в собі дуже важливе завдання - навчання правильному диханню при рухах.

Аеробіка позитивно впливає на здоров'я людини. Завдяки регулярним заняттям, поліпшується м'язовий тонус, поліпшується кровообіг, стабілізується робота дихальної системи.

Діти також можуть займатися аеробікою, причому починати заняття можна навіть з року або півтора років. Для росту і розвитку організму регулярні заняття підуть лише на користь. Адже не секрет, що фізичні вправи зміцнюють організм.

Аеробіка для дітей цінна тим, що зміцнює опорно-рухову систему, допомагає сформувати правильну поставу, налагодити правильну роботу дихальної та серцево-судинної системи, покращує координацію рухів, підвищує імунітет.

Залежно від віку, комплекс істотно відрізняється. Можна виділити аеробіку для дітей від року до двох, для дошкільнят і для школярів.

Для самих маленьких, починаючи від року, вправи будуть найпростішими: ходьба, присідання з підтримкою.

Для більш старших вікових груп вправи будуть складнішими, включаючи силові і можна, за бажанням, додати і елементи степу, йоги.

Не забувайте про невід'ємний елемент аеробіки - дихальні вправи для дітей. Слідкуйте за ритмом і частотою дихання дитини, відповідністю вдихів і видихів виконуваним рухам.

Ні в якому разі не допускайте перевтоми при заняттях аеробікою. Для дітей до двох років тривалість занять повинна складати не більше 8 хвилин, для дітей старше двох років її можна поступово збільшувати до 20 хвилин. При проведенні занять формуйте комплекс вправ таким чином, щоб інтенсивні рухи чергувалися зі спокійним темпом вправ.

Аеробіка для дітей повинна проходити в цікавій, ігровій формі, так щоб дітям було цікаво брати в цьому участь. Активно займайтеся аеробікою разом з дитиною, можете також запросити до участі всіх членів сім'ї. Можна включити в заняття елементи гри, наприклад, називати які-небудь слова, зачитувати короткі віршики, виконувати вправи, намагаючись наслідувати тваринам. Підберіть ритмічну музику.

Ні в якому разі не примушуйте і не змушуйте дитину займатися, якщо вона того не хоче. Ваше завдання - зацікавити дитину, провести заняття так, щоб вони були в радість. Заняття можна проводити і на свіжому повітрі, зрозуміло, відповідно до погодних умов.

Аеробіка для дітей корисна ще й тим, що фізична активність допомагає зняти емоційне і розумове напруження. Це особливо важливо для дітей-школярів, заняття можна буде проводити після уроків в школі.

З самого раннього дитинства, залучаючи дитину до занять аеробікою, ви формуєте її інтерес до спорту і дуже хорошу звичку до здорового способу життя. А це сьогодні дуже важливий фактор, який допоможе вашій дитині в майбутньому.

Здоров'я дитини піддається впливу багатьох несприятливих факторів, найнебезпечнішим з яких є зниження рухової активності. У дітей дошкільного віку це призводить до серйозних порушень здоров'я: захворювань опорно-рухового апарату, зниження слуху і зору, в зв'язку з цим все більшої популярності набуває дитяча аеробіка.

Регулярні заняття надають загальнозміцнюючу і оздоровчу дію на дитячий організм. Вчені відзначають, що низька фізична активність може знижувати розумову працездатність дітей.

Дослідження педіатрів, фізіологів і педагогів підтверджують, що дитина потребує більшого фізичного навантаження, ніж та, яку вона отримує на заняттях з фізкультури в школі чи дитячому садку.

Фізичні можливості її організму в рази вище можливостей дорослого, тому для її повноцінного розвитку додаткові заняття спортом просто-напросто необхідні.

Крім того, дитяча аеробіка формує правильні життєві установки, привчаючи з самого дитинства дитину до ведення здорового способу життя. А залучення дітей до групових занять дозволяє їм в подальшому не боятися брати участь у змаганнях і спортивних іграх.

Інструктори часто підбирають вправи, які комплексно впливають на дитячий організм. Зазвичай в аеробну програму входить розминка, танцювальна та ігрова частина. Розминка складається із загальних спортивних вправ, які спрямовані на зміцнення м'язового корсету.

Програми дитячої аеробіки

Слід зазначити, що дитяча аеробіка передбачає підбір програми аеробних навантажень залежно від віку дитини. У фітнес-центрах зазвичай виділяють три вікові групи: в першу можуть входити діти у віці від 3 до 6 років, у другу - від 7 до 11, в третю - від 12 до 16. Спортивна аеробіка повинна постійно бути присутньою в житті дитини.

У дитячому садку першими аеробними заняттями, з якими знайомиться малюк, є стройові і дихальні вправи, танцювальні кроки, ігроритміка, гімнастичні етюди. Стройові заняття вчать дітей орієнтуватися в просторі, ігроритміка формує координацію рухів, гімнастичні вправи розвивають гнучкість і м'язову силу.

Спортивна аеробіка в школі передбачає комплекс складніших вправ. Найчастіше в школах використовується класична спортивна програма, в яку входять різні загальнозміцнюючі і гімнастичні вправи, біг, підскоки, стрибки, які виконуються під музику.

Крім цього, в школі використовують також і інші аеробні програми на кшталт танцювальних занять, кікбоксингу, розвитку сили з використанням гумового амортизатора, музично-рухливих ігор, а також ігрових вправ на постановку дихання. Але найчастіше для дітей фізичного навантаження в школі чи садочку недостатньо, тому вони потребують додаткових фізичних занять в спортзалі або фітнес-клубі.

Дітям більшою мірою, ніж дорослим, потрібна рухова активність для повноцінного розвитку організму. З огляду на малорухливий спосіб життя сучасних дітей і вплив на їх здоров'я несприятливих факторів, спортивна дитяча аеробіка могла б сприяти поліпшенню їх здоров'я. Аеробні вправи сприятливо впливають на всі системи дитячого організму, підвищують його імунітет і привчають до ведення здорового способу життя.