ЩО СПІЛЬНОГО І ВІДМІННОГО МІЖ ФАНТАЗІЄЮ ТА УЯВОЮ?

 Помилковою є думка, що фантазія та уява дітей - це одне і те ж. Дані терміни сприймаються як ідентичні, але суть їх принципово різна:

·         Фантазія. Повністю вигадана, уявна ​​ситуація, яка не має з реальністю нічого спільного. Яскравий приклад фантазій - феї, гноми, єдинороги.

·         Уява. Додаток до реального сценарію, його розвиток і логічне завершення. Це справжні образи, якими дитина управляє. Малюк може уявити, як блискуче він виступить на змаганнях або відповість на уроці, як це порадує батьків і як у майбутньому він стане знаменитим спортсменом або вченим.

Уява - придуманий сценарій, який цілком може бути втілений у реальність. Фантазія - уявлення про те, чого не було і бути не може.

 

ПОРІВНЯЛЬНА ТАБЛИЦЯ УЯВИ І ФАНТАЗІЇ

 Уява

Фантазія

Ситуація, заснована на реальних подіях, або особистість, якими може керувати дитина

Ситуація чи особистість, які далекі від реальності

У майбутньому цілком може стати реальністю

У майбутньому залишиться вигадкою

Уява відіграє важливу роль у житті дитини з практичної точки зору. Дитина, яка вміє уявляти, а не фантазувати, креативно мислить, з легкістю моделює ситуації, творчо розвинена. Виокремлюють три види уяви:

1.     Відтворювальна. Це здатність дитини уявляти те, про що вона почула, прочитала чи побачила.

2.     Некерована. Відсутність дотримання логіки і послідовності подій при моделюванні ситуації.

3.     Творча. Самостійне створення образів, історій, сценаріїв.

З точки зору фахівців, найбільш важливою є творча уява. Вона, тісно переплітаючись із фантазією, забезпечує дитині такі можливості:

·         рішення нестандартних завдань, вихід із непередбачуваних життєвих ситуацій;

·         швидка адаптація до життя, розуміння своєї значущості та місця в соціумі;

·         прийняття рішення з розумінням наслідків.

Фантазії, які називаються безпідставними вигадками, для дітей є джерелом натхнення і радості. Важливо не обмежувати дитину в її фантазіях, але стежити, щоб вигаданий світ не став головнішим за реальний.

УЯВА У ДІТЕЙ ВІКОВОЇ КАТЕГОРІЇ ВІД 7 ДО 12 РОКІВ

Ваша дитина надмірно фантазує? До семи років це повинно пройти без будь-якого втручання з боку дорослих. У такому віці дітей більше цікавить навколишній світ, ніж власні фантазії. І це свідчить про нормальний розвиток дитини.

У цьому віці діти отримують інформацію з книг, фільмів, розповідей вчителів або вихователів. Спираючись на отриманий матеріал, вони придумують продовження історій з логічним кінцем, керують персонажами, наділяючи їх своїми рисами характеру, нерідко уявляють себе в ролі героїв улюблених оповідань. Це нормальна ситуація, яка вимагає втручання дорослих. З боку батьків тут важливе активне спонукання до розвитку творчої уяви, коли малюк не просто коригує історії, а й вигадує їх сам.

НАВІЩО РОЗВИВАТИ ФАНТАЗІЮ ТА УЯВУ?

Дітям потрібно знати, як розвинути фантазію та уяву. Дитина, у якої  добре розвинена уява, виростає яскравою особистістю. Такі діти зазвичай різнобічні і легко адаптуються до змін у світі. Ця якість характеру не передається генетично, її треба розвивати. Якщо ваш малюк росте допитливим, не треба переривати його процес пізнавання світу. Буде краще, якщо ви простимулюєте його інтерес цікавими фактами і відповідями на численні запитання. Адже діти так часто стають «чомучками», їх цікавить все на світі. Чому небо блакитне? Чому літаки не падають? Навіщо ми їмо? Як працює млин? На всі ці питання краще відповідати, навіть якщо ви не знаєте відповідь. У цьому випадку принаймні не втрачайте нагоди і самим дізнатися про щось нове.

Уява - це постійний пошук чогось нового і незвіданого. З багажу старих знань дитина виокремлює щось, що її займає. Вона розвиває свою думку, удосконалює її, і врешті-решт з'являється щось абсолютно інше. Таким чином, нові образи засновані на старій інформації. Чим більше свіжого матеріалу отримує малюк, тим більшу їжу отримує його уява.

ЯК РОЗВИВАТИ У ДІТЕЙ ФАНТАЗІЮ ТА УЯВУ?

Мами і татусі повинні знати, як розвинути фантазію та уяву у дитини. Для цього існують три правила.

1.     Уява залежить від досвіду людини. Чим більше зробила, прочитала і пережила дитина, тим багатшою буде її фантазія. Тому необхідно розширювати ерудицію.

2.     Людина може фантазувати на чужому досвіді. Наприклад, вона не бачила виверження вулкану, але читала або чула про нього. Значить, вона може собі його уявити.

3.     Уявні образи залежать від того, у якому настрої зараз перебуває син або дочка. Наприклад, дитина може уявити в лісі лісовиків і боятися туди увійти.

СПОСОБИ РОЗВИТКУ ФАНТАЗІЇ ТА УЯВИ

·         Читання художніх творів (казки, чарівні історії). Можна дочитати до певного моменту, а потім запропонувати малюкові придумати, чим закінчиться розповідь.

·         Спостереження за людьми. Ви можете вийти погуляти містом, сісти в парку на лавку і запитати дитину, що вона думає про те, яким життям живе той старий у капелюсі. Або дівчина з собачкою. Якщо погода не дозволяє вийти на вулицю, то дістаньте фотографії або просто картинки і за ними придумайте свою історію.

·         Рольові ігри. Нехай дитина уявить, що вона доктор, а мама чи тато - пацієнт. Так само можна зіграти в магазин, банк, бібліотеку. Цей спосіб ще буде сприяти створенню комунікаційних навичок.

·         Привчайте малюка до прекрасного. Ходіть разом на виставки, у музеї, театри, кіно. Розглядайте книги з репродукціями картин і фотографій.

·         Створюйте шедеври самі: робіть аплікації, статуетки з глини, фігурки. Збирайте мозаїку і моделі замків чи літаків.

ПОРАДИ ДЛЯ БАТЬКІВ ІЗ РОЗВИТКУ ТВОРЧОГО МИСЛЕННЯ

Розвиток фантазії та уяви у дітей відіграє велику роль у формуванні розумових здібностей.

·         Купуючи навчальні ігри, конструктори, не використовуйте інструкцію.

·         Обговоріть предмет через діалог: нехай малюк назве всі можливі варіанти його використання.

·         Попросіть дитину поставити себе на місце героя з оповідання, фільму: нехай розповість, що б він змінив і чому, які б результати це принесло.

·         Нехай дитина придумує свої розповіді або сценарії, розписуючи ключові події, характер персонажів, місце і час дії.

·         Звертайте увагу дитини на людей. Нехай для кожного він придумає історію: ким працює людина, де живе, куди прямує, що буде робити ввечері.

·         Крім самостійних занять включіть у програму розвитку спеціальні курси. Фаворитом у середовищі вчителів і батьків, як і раніше, залишається ментальна арифметика. Це унікальний метод, який дозволяє разом із лівою півкулею мозку розвивати роботу і правої, яка відповідає за творче мислення та уяву.

Правильно і вчасно розвинені уява і фантазія знадобляться дітям у майбутньому. Саме ці якості відповідають за креативність, самостійність, можливість знаходити правильне рішення в більшості ситуацій.Начало формы

 

Популярні публікації