Розвиток пам'яті у дітей

 Як розвинути пам'ять у дитини? На думку багатьох батьків, дитяча пам'ять - дуже загадкова річ. Часом дитина не може завчити коротенький вірш до свята, зате один раз почуту пісню запам'ятовує миттєво. Особливо перед школою дорослі замислюються, як розвинути пам'ять у дітей і від чого це залежить?

ЕТАПИ ФОРМУВАННЯ ПАМ'ЯТІ

У перший період розвитку у малюка створюються рухові й емоційні спогади. Уміння сидіти, повзати, ходити, користуватися столовими приборами, кататися на роликових ковзанах і велосипеді - усе це приклади застосування моторної пам'яті.

Емоційні спогади в дитинстві мають форму рефлексів. Дитина просто реагує на позитивні й негативні імпульси. Коли дитині півроку, то процес стає вже більш усвідомленим. Починають шикуватися асоціації - дитина починає усміхатися у відповідь на усмішку і може заплакати, побачивши іграшку, якою вчора поранилася.

На першому році життя асоціації стають уже більш складними. Формуються образи. Надалі з розвитком мови створюються словесно-логічні спогади, ваш син або дочка формують у головному мозку зв'язок між словом і дією або предметом, вони навчаються формулювати і висловлювати свої бажання і думки.

ВИДИ ПАМ'ЯТІ

Почнемо з того, що існує кілька видів пам'яті і їх можна тренувати.

Залежно від терміну запам'ятовування матеріалу пам'ять буває довгострокова, тобто навіть якщо людина не використовує дані, вона в будь-який момент відтворить інформацію, і короткочасна, коли інформація запам'ятовується швидко, але так само швидко і забувається.

Пам'ять буває зорова - це все, що ми бачимо: картинки, люди, пейзажі. За все, що ми чуємо, відповідає слухова пам'ять. Рухи в танці запам'ятовуються за допомогою моторної пам'яті. Відчуття і настрої пам'ятає емоційна пам'ять.

Якщо процес запам'ятовування вимагає зусилля волі, в роботу включається довільна пам'ять. За неусвідомлене запам'ятовування інформації відповідає мимовільна пам'ять.

ОСОБЛИВОСТІ РОЗВИТКУ ПАМ'ЯТІ У ДІТЕЙ

Учені стверджують, що поліпшити і натренувати можна всі види пам'яті. Якщо мова йде про фізіологію дітей, то необхідно враховувати вік дитини: чим вона молодша, тим складніше малюкові докласти зусиль для запам'ятовування чого-небудь. Діти до шести років мимоволі запам'ятовують тільки те, що їм дуже цікаво. Однак не варто ігнорувати розвиток довільної пам'яті, не всі хочуть докладати зусиль для запам'ятовування віршів, але доведеться знайти аргументи - у школі ця навичка стане в нагоді.

Як розвинути пам'ять у дитини? Процес навчання в ігровій формі краще сприймається дітьми. Наприклад, у процесі прогулянки влаштуйте змагання: хто краще запам'ятає, у що одягнена людина, що проходить повз вас. По черзі перераховуйте деталі одягу і кольору. Ще одна вправа: попросіть дитину запам'ятати протягом декількох секунд, а потім  перерахувати кількість машин на парковці, назвати їх колір і моделі. Якщо у малюка не буде виходити, підбадьорюйте: «Ось побачиш, наступного разу ти запам'ятаєш більше. Це просто тренування!»

Не забувайте заучувати з дитиною важливу інформацію: адресу свого місця проживання, номери телефонів мами, тата, бабусі, дні народження близьких родичів.

РОЗВИТОК ПАМ'ЯТІ З 3 ДО 6 РОКІВ

Батькам потрібно знати, як розвинути пам'ять у дітей. Саме в цей період відбувається продуктивний розвиток уваги. Малюк ефективно й легко засвоює важливий для нього матеріал, маленькі вірші. Він намагається сам порушити питання і досягає мети. Це чудовий вік для того, щоб поліпшити тактильну пам'ять і почати вивчення іноземних мов. Тож як поліпшити роботу пам'яті у малюка 6 років?

Запропонуйте ігри, що розвивають пам'ять. Наприклад, покладіть на стільниці різні предмети, скажіть синові або дочці, що вони повинні запам'ятати порядок їхнього розташування і кількість, а потім переставляйте їх місцями, а щось і зовсім заберіть. Тим часом дитина закриває очі, а після ваших переміщень відкриває і намагається відгадати, що ж змінилося. Почніть вчити слова іноземної мови, зіставляючи різні образи і слова з рідної мови.

РОЗВИТОК ПАМ'ЯТІ З 6 ДО 10 РОКІВ

У віці 6-10 років особливо розвивається увага, відбуваються перші випробування пам'яті й уваги в навчальних закладах. У дитини 9 років ерудиція розширюється, зростає інтелект. Якщо у малюка 7 років є проблеми з концентрацією уваги або не виходить зробити уроки, не варто сварити його. Необхідно з’ясувати причини проблем і спробувати всім разом виправити ситуацію.

РОЗВИТОК ПАМ'ЯТІ У ДІТЕЙ 10-14 РОКІВ

У дитини 10 років починається період найвищого розвитку логіки і пам'яті. Варто робити акцент на завданнях, які спрямовані на ще більше поліпшення уваги й розвиток інтелектуальних здібностей. Дитині 12 років варто читати велику кількість книг, грати з однокласниками, малювати. А ось час, проведений за ноутбуком і телефоном, треба зменшити.

Заняття спортом сприяють поліпшенню та розвитку пам'яті. Якщо дитина тренується фізично, організм швидше поглинає кисень, що сприяє швидкій роботі мозку.

Намагайтеся всіляко урізноманітнити навантаження. Якщо у сина або дочки немає бажання займатися спортом, запишіть їх у музичну школу або на інтелектуальні додаткові заняття. Наприклад, на ментальну арифметику. Це унікальна методика, заснована на роботі з древніми рахівницями - абакус. Ментальна арифметика передусім покращує і тренує пам'ять, у тому числі - фотографічну. Не треба думати, що малюк навчиться тільки швидкого усного рахунку. Хоч програма і називається «арифметика», навички, отримані вашим сином або дочкою, стануть у нагоді в будь-якій шкільній спеціальності.